PHP 8 i 8.1 - sprawdź co nowego!

Funkcje > Lekcja 1

Wprowadzenie

Funkcje w programowaniu są rzeczą niesamowicie przydatną. Umożliwiają one zapisanie danego kodu raz i odwoływanie się do niego przy użyciu podanej nazwy. Gdyby za każdym razem trzeba było definiować ten sam kod wykonujący określone rzeczy, byłby on dużo dłuższy i nieczytelny.

W PHP istnieje sporo już wbudowanych funkcji. Ich listę można znaleźć w dokumentacji, jednak nieszczególnie polecam całość czytać - jest tego po prostu zbyt dużo. Z pewnością im więcej będziesz znał, tym lepiej, ale przeważnie wystarczy kojarzyć czego potrzeba, użyć wyszukiwarki i znaleźć szczegóły.

Nazewnictwo

Podczas nazywania funkcji obowiązują takie same zasady jak w przypadku zmiennych. Nazwa może zaczynać się od znaku _ lub litery, a następnie posiadać dowolną liczbę liter, cyfr i znaków _. Standard PSR-12 i w tym przypadku zaleca używanie nazewnictwa cammelCase.

Nasz cel

Żeby nie robić już bezcelowych przykładów, postawmy sobie konkretny cel. W tej części kursu wykonamy kalkulator korzystający z funkcji. Wykorzystamy do tego nową wiedzę z każdej lekcji, jak i całą zdobytą do tej pory. Przygotuj więc edytor/IDE i pisz razem ze mną :)

Powrót Następna lekcja

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter

Komentarze