PHPDevs

Projekt obiektowy z Composerem i Twigiem? Czytaj!

Funkcje > Lekcja 1

Wprowadzenie

Funkcje w programowaniu są rzeczą niesamowicie przydatną. Umożliwiają one zapisanie danego kodu raz i odwoływanie się do niego przy użyciu podanej nazwy. Gdyby za każdym razem trzeba było definiować ten sam kod wykonujący określone rzeczy, byłby on dużo dłuższy i nieczytelny.

W PHP istnieje sporo już wbudowanych funkcji. Ich listę można znaleźć w dokumentacji, jednak nie szczególnie polecam całą listę czytać - jest tego po prostu zbyt dużo. Z pewnością im więcej będziesz znał i kojarzył tym lepiej, ale czasem po prostu użyć wyszukiwarki i znaleźć to czego się potrzebuje.

Nazewnictwo

Podczas nazywania funkcji obowiązują takie same zasady jak w przypadku zmiennych. Nazwa może zaczynać się od znaku _ lub litery, a następnie posiadać dowolną ilość liter, cyfr i znaków _. Standard PSR-2 i w tym przypadku zaleca używanie nazewnictwa cammelCase.

Nasz cel

Żeby nie robić już bezcelowych przykładów postawmy sobie konkretny cel. W tej części kursu wykonamy kalkulator korzystający z funkcji. Wykorzystamy do tego nową wiedzę z każdej lekcji jak i całą zdobytą do tej pory. Przygotuj więc edytor/IDE i pisz razem ze mną :)

Powrót Następna lekcja

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+

Komentarze