PHP 8.2 - sprawdź co nowego!

Wstęp do PHP > Lekcja 1

Słowo od autora

Witaj! Mam nadzieję, że niniejszy kurs języka PHP okaże się dla Ciebie naprawdę przydatny i wiele się z niego dowiesz.

Mam również nadzieję, że nie będzie przeszkadzało Ci moje „luźne” podejście. Na pewno nie będzie to kurs napisany sztywnym, urzędowym językiem, a wręcz przeciwnie, może trafić się sporo potocznie używanych słów i skrótów. Zwroty „na Ty”, jak już zauważyłeś, się pojawiają i chyba to nie problem, prawda? Uważam, że w takiej luźnej formie przyjemniej będzie nam się pracowało - podczas czytania kursu możesz czuć się tak, jakbyś rozmawiał z kolegą :) Tak samo i ja staram się pisać niniejszy kurs, jakbym tłumaczył znajomemu, bazując już trochę na swoim doświadczeniu i wiedzy, dopowiadam różne rzeczy. Nie jest to więc kurs pokroju cytowania dokumentacji, w której sztywno omawiane są kolejne rzeczy. Sporo tu mojego własnego pomysłu, osobistych wskazówek i dodatków.

W kursie będzie przewijało się kilka stałych wizualnie elementów, dzięki którym czytanie powinno być jeszcze bardziej przyjemne. Będą to na przykład wstawki na kod, aby ten był czytelny: mały kawałek kodu

<?php
// więcej kodu

Pojawią się specjalne bloki:

Ciekawostka

Informacje dodatkowe, poboczne uwagi, ciekawostki i inne wtrącenia tego typu.

Uwaga

Ważne informacje, zwrócenie uwagi na częste problemy, kluczowe elementy i pozostałe rzeczy wymagające szczególnego podkreślenia.

Aktualizacja

Aktualizacje elementów lekcji, różnice między stanem faktycznym a opisem lekcji, miejsca wymagające zmian lub rozwinięcia.

Spotkasz tu także informacje o różnicach między wersjami PHP, jeśli wymaga to zaznaczenia. Przykładowo, gdy dana funkcjonalność dostępna jest tylko od danej wersji, zapiszę: php >=7 (wersja PHP większa lub równa 7). Przyciemnionym przechylonym tekstem oznaczę źródła ewentualnych zdjęć, informacji czy linki do zewnętrznych poradników albo dokumentacji:

Wiele informacji o PHP znajdziesz w dokumentacji: www.php.net.

Dodatkowo kurs podzielony jest na tematyczne części, a każda z nich zawiera kilka lekcji. Pod każdą lekcją dostępne są komentarze, w których możesz wyrazić opinię czy o coś zapytać. Śmiało wrzuć tam także wszelkie sugestie lub wątpliwości.

Wspomnę jeszcze, że posiadam tendencję do dość szczegółowego opisywania wszystkiego. Czy to dobrze, czy też nie, to już chyba zależy co kto lubi. Czytaj dalej, aby się przekonać :) Plus tego jest z pewnością taki, że każde zagadnienie będę starał się jak najlepiej opisać, dorzucając jak najwięcej od siebie. Przygotuj się na to, że lektura niektórych lekcji może przynieść sporo wiedzy. Jednocześnie będę też starał się pisać na tyle zwięźle, abyś nie zanudził się określonymi tematami.

Jeżeli zależy Ci na dobrym przyswojeniu wiedzy, przepracuj kurs sumiennie. „Rzucenie okiem” może nie wystarczyć, aby dobrze pojąć wiedzę. Każdy spotkany przykład przeanalizuj, a najlepiej wykonaj u siebie, ale nie kopiując kodu! Zapisz wszystko samemu, dzięki temu wiedza lepiej się utrwali. Idealnie byłoby nawet zmienić trochę przykłady z kursu, poeksperymentować w nowo poznanym temacie.

Ważna uwaga

Zaznaczam od razu, że nie jestem geniuszem, ani mistrzem PHP. Stąd w kursie mogą pojawić się błędy, za które z góry przepraszam (i będę bardzo wdzięczny za zgłoszenie ich w komentarzu). Moim celem jest jak najlepsze przekazanie wiedzy, dokładam wszelkich starań, aby kurs trzymał najwyższy poziom, ale nikt nie jest nieomylny. Stąd proszę, nie uważaj tego kursu za jedyne słuszne źródło wiedzy. Jeśli ktoś będzie przekazywał Ci informacje sprzeczne do zawartych w niniejszym kursie, nie odrzucaj ich odpowiedzią: „bo przecież tutaj tak było napisane”. Zweryfikuj je i sprawdź, kto ma rację. Sprawdź też datę modyfikacji danej lekcji w moim kursie. Będę starał się jak najdłużej dbać o jego aktualność, jednak nie daję żadnej gwarancji na zawartą tutaj wiedzę. Wykonujesz wszystko na własną odpowiedzialność.

Powrót Następna lekcja

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter

Komentarze