PHPDevs

Projekt obiektowy z Composerem i Twigiem? Czytaj!

Wstęp do PHP > Lekcja 1

Słowo od autora

Witaj! Mam nadzieję, że niniejszy kurs języka PHP okaże się dla Ciebie naprawdę przydatny i wiele się z niego dowiesz. Jeśli masz jakiekolwiek sugestie lub wątpliwości to śmiało, napisz w komentarzu.

Mam również nadzieję, że nie będzie przeszkadzało Ci moje "luźne" podejście. Na pewno nie będzie to kurs napisany sztywnym, urzędowym językiem, a wręcz przeciwnie, może trafić się sporo potocznie używanych słów i skrótów. Zwroty "na Ty", jak już zauważyłeś, się pojawiają i chyba to nie problem, prawda? Uważam, że w takiej luźnej formie przyjemniej będzie nam się pracowało - czytając kurs czuj się tak, jakbyś rozmawiał z kolegą :) Tak samo i ja staram się pisać niniejszy kurs, jakbym tłumaczył znajomemu, bazując już trochę na swoim doświadczeniu i wiedzy, dopowiadam różne rzeczy. Nie jest to więc kurs typu dokumentacji, w której sztywno omawiane są kolejne rzeczy. Sporo tu mojego własnego pomysłu i własnych rad, czy opinii na dane tematy.

W kursie będzie przewijało się kilka stałych wizualnie elementów, dzięki którym czytanie powinno być jeszcze bardziej przyjemne. Będą to na przykład wstawki na kod, aby ten był czytelny: mały kawałek kodu

<?php
// więcej kodu

Pojawią się specjalne bloki:

Ciekawostka

Informacje dodatkowe, poboczne uwagi, ciekawostki i inne wtrącenia tego typu.

Uwaga

Ważne informacje, zwrócenie uwagi na częste problemy, kluczowe elementy i pozostałe rzeczy wymagające szczególnego podkreślenia.

Aktualizacja

Pojawi się na początku lekcji i ma na celu zaznaczenie, że w danej lekcji coś zostało zaktualizowane, wymaga aktualizacji lub występuje różnica między stanem obecnym a opisem w kursie.

Spotkasz tu także informacje o różnicach między wersjami PHP, gdy wymaga to zaznaczenia - na przykład gdy dana funkcjonalność dostępna jest tylko od danej wersji: php >=7. Przyciemnionym przechylonym tekstem oznaczę źródła ewentualnych zdjęć, informacji czy linki do dokumentacji:

Wiele informacji o PHP znajdziesz w dokumentacji: https://www.php.net.

Dodatkowo kurs podzielony jest na tematyczne części, a każda z nich zawiera kilka lekcji. Pod każdą lekcją dostępne są komentarze w których możesz wyrazić opinię czy o coś zapytać.

Wspomnę jeszcze, że posiadam tendencję do szczegółowego opisywania wszystkiego. Czy to dobrze, czy to źle - zależy jak kto lubi, odpowiedz więc sobie sam. Plusem tego na pewno jest to, że każde zagadnienie będę starał się jak najlepiej opisać, dorzucając jak najwięcej od siebie. Przygotuj się na to, że lektura niektórych lekcji może przynieść sporo wiedzy, uwag i ciekawostek. Jednocześnie będę też starał się pisać na tyle zwięźle, abyś nie zanudził się określonymi tematami.

Jeżeli zależy Ci na dobrym przyswojeniu wiedzy, przepracuj kurs sumiennie. "Rzucenie okiem" może nie wystarczyć, aby dobrze pojąć wiedzę. Każdy spotkany przykład przeanalizuj, a najlepiej wykonaj u siebie nie kopiując kodu - napisz go samemu, starając się jak najwięcej zapamiętać.

Ważna uwaga

Zaznaczam od razu, że nie jestem geniuszem, ani mistrzem PHP. Stąd w kursie mogą pojawić się błędy, za które z góry przepraszam (i będę bardzo wdzięczny za zgłoszenie ich w komentarzu). Moim celem jest jak najlepsze przekazanie wiedzy, ale nikt nie jest nieomylny. Stąd proszę, nie uważaj tego kursu za jedyne słuszne źródło wiedzy. Jeśli ktoś będzie przekazywał Ci informacje sprzeczne do zawartych w niniejszym kursie, nie odrzucaj ich odpowiadając "bo przecież tutaj tak było napisane". Zweryfikuj je i sprawdź kto ma rację. Sprawdź też datę napisania/aktualizacji danej lekcji w moim kursie. Będę starał się jak najdłużej dbać o jego aktualność, jednak nie daję żadnej gwarancji na zawartą tutaj wiedzę. Wykonujesz wszystko na własną odpowiedzialność.

Powrót Następna lekcja

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter

Komentarze