PHPDevs

Projekt obiektowy z Composerem i Twigiem? Czytaj!

Wstęp do PHP > Lekcja 8

Uruchamianie napisanego kodu

Wszystko już zainstalowane, pozostało mi tylko wyjaśnić jak uruchomić swój własny kod napisany w PHP.

Serwer www (Linux)

Napisany kod umieszczaj w folderze /var/www/html. No chyba, że zmieniłeś katalog root (omawiany w poprzednim kroku), wtedy w odpowiednim folderze. Główny plik swojego kodu (pewnie na początku aplikacje tworzone przez nas w kursie będą składały się tylko z jednego pliku) nazywaj index.php - dzięki temu zostanie on automatycznie załadowany po wejściu na adres http://localhost. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć plik o innej nazwie i wtedy wejść dodając jego nazwę w adresie (na przykład http://localhost/example.php). Możesz też tworzyć podkatalogi i w nich umieszczać kolejne pliki.

Serwer wbudowany w PHP

Jeśli nie zainstalowałeś Nginxa (lub Apache), możesz użyć prostego serwera wbudowanego w zainstalowane już PHP. Uruchomienie go poprzez terminal wygląda następująco:
php -S adres:port

Jeżeli nie posiadasz innego serwera możesz uruchomić go na domyślnym porcie 80:

php -S localhost:80

A jeśli posiadasz i dodatkowo chcesz uruchomić ten serwer, możesz wybrać inny port (często wybierany jest 8080). W takiej sytuacji nie zapomnij dopisać portu do adresu w przeglądarce - na przykład http://localhost:8080.

Więcej informacji o wbudowanym serwerze znajduje się w oficjalnej dokumentacji.

Terminal

Możesz również bez problemu wykonać kod poprzez konsolę. Wystarczy uruchomić php dodając nazwę pliku do wykonania.

php index.php

XAMPP (Windows)

W przypadku użycia XAMPPa upewnij się w panelu kontrolnym, że serwer Apache jest włączony. Pliki umieszczaj w folderze htdocs, znajdującym się w katalogu instalacyjnym pakietu XAMPP (na przykład C:\xampp\htdocs).

Powszechny problem

Osoby zaczynające przygodę ze stronami często mylą się i próbują wykonać kod PHP poprzez normalne otwarcie pliku (prościej mówiąc: dwukrotne kliknięcie na plik). Nie jest to jednak prawidłowy sposób, zamiast efektu zobaczysz prawdopodobnie jakieś fragmenty napisanego kodu. PHP jest językiem backendowym, przeglądarka go nie interpretuje, dlatego właśnie trzeba użyć interpretera lub serwera www połączonego z interpreterem. Jeśli więc na stronie zamiast efektu działania kodu widzisz jego fragment upewnij się, że wchodzisz poprzez adres http://localhost, a nie poprzez klasyczne otwarcie pliku.

Od następnej części zaczynamy pisanie kodu. Ponawiam więc moją radę z początku: każdy przykład (albo jeśli będą dla Ciebie zrozumiałe, to chociaż część) wykonaj u siebie. Przepisz kod (nie kopiuj, aby lepiej zapamiętać), zmodyfikuj po swojemu, dodaj coś od siebie z posiadanej już wiedzy. Ćwicz i rozwijaj się - żadne, choćby najlepsze, źródło wiedzy nie zrobi tego za Ciebie.

Poprzednia lekcja Dalej

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter

Komentarze