PHPDevs

Projekt obiektowy z Composerem i Twigiem? Czytaj!

Wstęp do PHP > Lekcja 2

PHP? Ale co to takiego? Co mogę w tym zrobić?

PHP jest językiem programowania używanym najczęściej do tworzenia skryptów i aplikacji internetowych, które generowane są w czasie rzeczywistym. Większość stron internetowych, które na co dzień odwiedzamy, stworzona jest zapewne przynajmniej częściowo właśnie przy użyciu języka PHP. Strona na którą aktualnie patrzysz również.

Dokładniej rzecz biorąc PHP jest językiem back-endowym. Oznacza to, że nie służy na przykład do tworzenia wyglądu strony. Najczęściej pisane są w nim różne funkcjonalności witryny działające po stronie serwera (dlatego back-end) - przykładowo: logowanie i rejestracja użytkownika, koszyk w sklepie internetowym czy system tworzenia i edycji postów. Kod napisany w PHP nie jest więc widoczny dla użytkownika (zakładając poprawną konfigurację serwera). Zastosowań może być naprawdę dużo, ale nie jest też tak, że nadaje się najlepiej do wszystkiego.

Czy PHP musi być używany tylko na stronach internetowych? Oczywiście, że nie! Nic nie stoi na przeszkodzie, aby uruchomiać nasze skrypty z poziomu konsoli, bez udziału serwera www. Jedynym czego potrzebujemy do wykonania kodu PHP to specjalnego interpretera. Napisanych skryptów nie musimy w żaden sposób kompilować, budować itd. Wystarczy po prostu napisać, zapisać plik i uruchomić (PHP jest językiem interpretowanym). Jakby komuś jeszcze było mało, to może też spróbować tworzyć normalne aplikacje okienkowe, to jednak nie jest zbyt popularne.

Tak więc w chwili obecnej w PHP możemy wykonać naprawdę wiele. Dawne czasy i starsze wersje języka nie były aż tak rozbudowane. Do tej pory można usłyszeć narzekania wielu ludzi na to, że w PHP czegoś nie ma. Jednak mocno się to zmieniło, a język bardzo się rozwinął, stąd moim zdaniem są to obecnie słowa bezzasadne i świadczą o tym, że dana osoba zatrzymała gdzieś jakiś czas temu swój rozwój w dziedzinie PHP.

Co przykładowo zostało napisane w PHP? Portal który zna chyba każdy z nas (a pewnie i aktywnie korzysta) - Facebook. Co prawda, podobno następnie jego kod jest tłumaczony przez jakieś autorskie narzędzia w celu zwiększenia wydajności na inny język, ale jednak. Poza tym bardzo wiele stron w sieci działa na popularnych open sourcowych CMSach takich jak Wordpress czy Joomla, które również napisane są w PHP (pomińmy może na razie lepiej jakość ich kodu). Oprócz tego różnorodne gotowe systemy forów internetowych np. MyBB czy phpBB, sklepy internetowe jak np. PrestaShop... i długo by tak można jeszcze wymieniać.

Poprzednia lekcja Następna lekcja

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+

Komentarze