PHP 8.2 - sprawdź co nowego!

Wstęp do PHP > Lekcja 4

Motywacja, chęci, problemy…

Coś nie działa? Nie wychodzi? Nie możesz czegoś zrozumieć? Nie pij już kolejnej kawy, odpocznij, zrób sobie przerwę. Wyłącz tego Facebooka, który Cię rozprasza. Zrelaksuj się i skup.

Zamyślona postać siedząca przy biurku przed ekranem komputera

Każdy z nas ma czasem jakiś problem. Bywają gorsze chwile, gdy coś nie wychodzi, bywają chwile radości, gdy się uda. To jest normalne. Jednak jeśli naprawdę chcesz nauczyć się PHP (lub czegokolwiek), oderwij się na chwilę od tego i spróbuj ponownie. U mnie zawsze działa podejście ze świeżym umysłem. Po przerwie lub kolejnego dnia błąd, którego nie mogłem zauważyć przez masę czasu, staje się widoczny od razu.

Poddanie się i myślenie: „nie nadaje się do tego”, z pewnością nie poprawi Twojego podejścia. Próbuj. Jeśli w kursie nie znajdziesz wystarczających informacji, szukaj ich w sieci (najlepiej wpisując angielskie zwroty do wyszukiwarki). Bardzo możliwe (wręcz pewne), że ktoś już miał taki sam problem jak Ty i inni pomogli mu go rozwiązać. To zabrzmi jak jakaś tania gadka motywacyjna, ale z reguły konieczna jest silna wola i motywacja. Ciesz się tym, że programujesz, musi Ci to sprawiać jakąś przyjemność.

Nauka z przymusu

A może ktoś kazał Ci nauczyć się programować, ale Ty tego właściwie nie chcesz? Może jesteś na takim profilu w szkole i w sumie to interesuje Cię tylko i wyłącznie zaliczenie? Jeśli tak to wybacz, ale… moim zdaniem możesz już wyjść, przestać. Musisz mieć chęć, aby nauczyć się programować, musisz to polubić. Jeśli wcześniej nie programowałeś w żadnym języku, to oczywiście nie masz prawa wiedzieć, czy to będzie Cię interesowało, czy nie. Spróbuj się wciągnąć, zajmij się tym. Jednak jeżeli Twoja nauka będzie bardziej na zasadzie ciągłego zmuszania się, to zastanowiłbym się nad jej zasadnością. Może lepiej poświęcić czas na coś innego, może jest coś lepszego, co naprawdę sprawi Ci radość?

Bądź gotów na to, że przeważnie należy radzić sobie samemu. Nikt (ani nic - żaden kurs) nie będzie prowadził Cię dokładną drogą przez cały czas i pomagał w każdej sytuacji. I nie chcę tutaj absolutnie powiedzieć, że nie można korzystać z pomocy innych - to byłaby totalna bzdura. Jak najbardziej, czasem warto się kogoś poradzić, zapytać o zdanie innych lub poprosić o ocenę kodu. Musisz jednak być świadomy tego, że należy przede wszystkim najpierw szukać informacji samemu.

Gotowce?

Gdy poprosisz o pomoc innych, przeważnie otrzymasz tylko wskazówki jak coś wykonać, ktoś Cię naprowadzi, podając jakieś hasła do dalszego zagłębienia. To jest według mnie bardzo dobre podejście. Pomagający przeważnie bardzo chętnie udzieli Ci wsparcia, ale mało chętnie będzie siedział z Tobą przez kilka godzin, szukając Twojego problemu w Twoim kodzie (to w końcu Twój kod i głównie Twój problem, więc Ty powinieneś wykazać największe zaangażowanie).

Szukając i pisząc samemu, na pewno więcej zapamiętasz oraz bardziej utrwalisz sobie wiedzę. Nie zakładaj więc, że tylko dostaniesz gotowca, wkleisz go gdzieś tam i będzie fajnie. Nie będzie. Nawet jeśli ktoś dał Ci gotowy fragment, musisz przeanalizować i poukładać go sobie w głowie, tak aby miało to jakikolwiek sens. Podobnie jest w przypadku czytania tego kursu. Staram się, aby był on jak najbardziej kompletny i omawiał jak najwięcej kwestii, ale część rzeczy po prostu musisz dopracować i zagłębić sam. Niemożliwe jest poruszenie wszystkich zagadnień programowania w jednym kursie.

Poprzednia lekcja Następna lekcja

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter

Komentarze