PHPDevs

Projekt obiektowy z Composerem i Twigiem? Czytaj!

Wstęp do PHP > Lekcja 4

Motywacja, chęci, problemy...

Coś nie działa? Nie wychodzi? Nie możesz czegoś zrozumieć? Nie pij już kolejnej kawy, odpocznij, zrób sobie przerwę. Wyłącz tego Facebooka, który Cię rozprasza. Zrelaksuj się i skup.

Każdy z nas ma czasem jakiś problem. Bywają gorsze chwile, gdy coś nie wychodzi, bywają chwile radości, gdy się uda. To jest normalne. Jednak jeśli naprawdę chcesz nauczyć się PHP (lub czegokolwiek), oderwij się na chwilę od tego i spróbuj ponownie. U mnie zawsze działa podejście ze świeżym umysłem - nagle błąd, którego nie mogłem zauważyć przez ostatnie 30 minut, staje się widoczny od razu.

Poddanie się i myślenie: "nie nadaje się do tego", z pewnością nie poprawi Twojego podejścia. Próbuj. Jeśli w kursie nie znajdziesz wystarczających informacji, szukaj ich w sieci (najlepiej wpisując angielskie zwroty do wyszukiwarki). Bardzo możliwe (wręcz pewne), że ktoś już miał taki sam problem jak Ty i inni pomogli mu go rozwiązać. Potrzebujesz silnej woli i motywacji. Ciesz się tym, że programujesz, musi Ci to sprawiać jakąś przyjemność.

Gotowce?

Bądź też gotów na to, że przeważnie należy radzić sobie samemu. Nikt (ani nic - żaden kurs) nie będzie prowadził Cię dokładną drogą przez cały czas. I nie chcę tutaj absolutnie powiedzieć, że nie można korzystać z pomocy innych - to byłaby totalna bzdura. Jak najbardziej czasem warto się kogoś poradzić czy zapytać o zdanie innych. Musisz być świadomy tego, że przeważnie otrzymasz tylko wskazówki jak coś wykonać, ktoś Cię naprowadzi, podając jakieś hasła do dalszego zagłębienia. To jest dobre podejście. Jeśli tak się stanie, to nie miej pretensji do tych osób: "no bo przecież jak to, nie wytłumaczyły Ci dokładnie". Pomijając wszystkie inne kwestie, to szukając informacji samemu, więcej zapamiętasz. Nie zakładaj więc, że tylko dostaniesz gotowca, wkleisz go gdzieś tam i będzie fajnie. Nie będzie. Nawet jeśli ktoś dał Ci gotowy fragment, musisz przeanalizować i poukładać go sobie w głowie samemu, tak aby miało to jakikolwiek sens. Podobnie jest w przypadku czytania tego kursu. Staram się, aby był on jak najbardziej kompletny i omawiał jak najwięcej kwestii, ale część rzeczy po prostu musisz dopracować i zagłębić sam.

A może trafiłeś tutaj z przymusu - ktoś kazał Ci nauczyć się programować, ale Ty tego właściwie nie chcesz? Jeśli tak to wybacz, ale... moim zdaniem możesz już wyjść i przestać. Musisz naprawdę mieć chęć, aby nauczyć się programować i musisz to polubić. Jeśli wcześniej nie programowałeś w żadnym języku, to oczywistym jest, że nie wiesz czy to będzie Cię interesowało czy nie. Spróbuj się wciągnąć, zajmij się tym. Jednak jeżeli Twoja nauka będzie bardziej na zasadzie ciągłego zmuszania się, to zastanowiłbym się nad jej zasadnością. Może lepiej poświęcić czas na coś innego, coś co naprawdę sprawi Ci radość?

Poprzednia lekcja Następna lekcja

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter

Komentarze