PHP 8.2 - sprawdź co nowego!

Wstęp do PHP > Lekcja 5

Środowisko pracy

Zajmijmy się teraz bardziej konkretnymi rzeczami - środowiskiem w jakim będziemy pracować. Wbrew pozorom może to być bardzo istotna kwestia. Im wygodniej będzie nam się działało, tym chętniej, szybciej i lepiej będziemy to robić.

System operacyjny

Korzystam z systemu Linux i uważam, że jest to dobry wybór dla programisty, szczególnie stron internetowych. Dlaczego nie Windows? Wydaje mi się, że w Linuxie wszystko, czego potrzebuję mam bardziej pod ręką i jest to bardziej uporządkowane. Potrzebuję zainstalować PHP? Nie ma problemu, jedno polecenie i zainstalowane. Restart jakiejś usługi? Nie szukam żadnej aplikacji, ikonki w trayu, albo jeszcze czegoś innego, po prostu wpisuje jedno polecenie w terminalu i gotowe. W systemie Windows, jak się pewnie domyślasz, należy pobrać odpowiedni instalator i wykonać ręcznie instalacje. Zmiana konfiguracji? Jasne, edycja pliku (często są w jednej lokalizacji, dzięki czemu wiadomo gdzie szukać), restart usługi i gotowe.

Żeby było jasne: nie mam nic wielkiego do systemu Windows. Po prostu jako web developerowi wygodniej pracuje mi się obecnie w systemie Linux. Jest jeszcze oczywiście macOS, jednak w założeniu posiadają go tylko użytkownicy komputerów od Apple, więc ograniczone grono. Linux przypominam, że jest całkowicie darmowy (a przynajmniej znaczna większość popularnych dystrybucji).

A więc zachęcam Cię do wyboru systemu Linux, ale nie zmuszam - musisz sam być na to chętny. Jaka dystrybucja? Zakładając, że będzie to Twój pierwszy system z rodziny Linuxów, wybrałbym Ubuntu, Debiana lub którąś z ich pochodnych. Tylko nie patrz na Kali, to jest dystrybucja specyficzna (do hackingu, testów bezpieczeństwa) i nie nadaje się do zwykłego, codziennego używania. Ja akurat od ładnych kilku lat korzystam z Minta (bazuje na Ubuntu). Jeśli nie znasz systemu Linux, a chciałbyś poznać, to może jest to właśnie dobry moment? Wiele osób mówi też, że aby korzystać z Linuxa trzeba mieć jakąś specjalistyczną wiedzę i umieć obsługiwać konsolę. Nie zgodzę się z tym, jeśli wybierzesz dystrybucję tak podstawową, jak Ubuntu, czy Mint, to większość rzeczy można wyklikać w trybie graficznym. Czy znajomość terminala się czasem przydaje? Z pewnością, ale jak lepiej się jej nauczyć, niż faktycznie pracując w danym systemie?

Nie chcę tu wywoływać żadnej „burzy” na temat tego, który system jest lepszy. Wybierz ten, który chcesz, ja polecam od siebie Linuxa. W kursie będę również pracował i pokazywał wszystko na Linuxie Mint ze środowiskiem graficznym Cinnamon, postaram się też, w miarę możliwości, dorzucać informacje o innych systemach. Procesu instalacji Linuxa omawiał tutaj nie będę, gdyż nie o tym jest kurs (może innym razem, gdy znajdę czas, przygotuję jakiś poradnik, kto wie). Wspomnę tylko, że jeśli miałbyś ochotę najpierw przetestować daną dystrybucję, to przeważnie dostępne są wersje live - uruchamiane z pendrive'a/płyty, bez potrzeby instalacji na dysku. Na bardzo krótki test może nadać się serwis DistroTest.net, gdzie można uruchomić sobie dany system wprost z okna przeglądarki. Możesz też skorzystać z wirtualnych maszyn.

Pulpit Linuxa Mint z otwartym menu systemu i widoczną domyślną tapetą

Edytor/IDE

Jak słowo „edytor” zapewne jest jasne, tak skrót „IDE” może być nieznany. Śpieszę więc z wyjaśnieniem, że IDE (Integrated Development Environment) to edytor wzbogacony o dodatkowe narzędzia wspierające tworzenie typowo w danym języku/technologii. Różnice są duże. Co polecam wybrać? IDE, ponieważ znacznie ułatwia ono pracę dzięki temu, że „rozumie” dany język. W zamian za to może od razu podczas pisania pokazać nam część błędów w kodzie - wygodne, prawda? Do tego integruje się z wieloma używanymi narzędziami i sugeruje kod na bazie tego, co już napisaliśmy. Większość edytorów oferuje podstawowe funkcje pomocne dla programisty takie jak kolorowanie składni, zaznaczanie klamer, czy sugerowanie poszczególnych wbudowanych w dany język funkcji. Jednak nic więcej.

Jednym z najbardziej (albo najbardziej?) znanym i lubianym IDE do PHP jest PhpStorm (nawet właśnie piszę w nim te słowa!). Oferuje bardzo wiele funkcji, jest ciągle rozwijane i dopasowywane do kolejnych wersji PHP i zmian w języku. Jest to jednak środowisko płatne. Licencja dla osoby indywidualnej na pierwszy rok kosztuje około 400 zł (w kolejnych latach nieco taniej) i zdaję sobie sprawę, że to dużo dla kogoś, kto dopiero zaczyna się uczyć. Na szczęście jest też wiele zniżek, a wręcz możliwości uzyskania tego IDE za darmo. Wystarczy na przykład, że jesteś uczniem lub studentem i już możesz otrzymać darmową licencję do celów edukacyjnych na rok (a jeśli po roku nadal się uczysz, możesz ją odnowić). Możesz także skorzystać z 30-dniowego triala. Jest to oprogramowanie o tak dużych możliwościach, że przy pierwszych kontaktach możesz poczuć się przytłoczony ogromem opcji i funkcji. Warto jednak się nie zrażać i spróbować oswoić. Wszystkie szczegóły oraz możliwość pobrania są na stronie firmy JetBrains, producenta PhpStorma. I nie, to nie jest żadna współpraca ani link sponsorowany, po prostu szerze uważam, że jest to najlepsze możliwe narzędzie :)

Pogląd interfejsu PhpStorma, edycja pliku PHP, otwarte menu kontekstowe

Oprócz tego istnieją oczywiście inne IDE, np. NetBeans, Aptana Studio czy Eclipse. Osobiście jednak najbardziej przypadł mi do gustu PhpStorm, choć zapewne po takim czasie jest to też w części kwestia przyzwyczajeń.

Co do edytorów tutaj również wybór jest bardzo duży. Od siebie nie polecam jednak pracować w programach typu Notepad++ (tylko na Windowsa) lub innych podobnych prostych notatnikach „do wszystkiego”. Sugerowałbym skierować swój wzrok na któryś z edytorów: Visual Studio Code, Atom, Brackets lub Sublime Text. Polecam Ci po prostu pobrać sobie kilka i przetestować w praktyce. Z moich (niczym niepotwierdzonych) obserwacji wynika, że wspomniany jako pierwszy Visual Studio Code ostatnio wybierany jest przez coraz więcej osób. Z pewnością w dalszej części kursu powiemy sobie więcej o pracy w tych programach, szczególnie PhpStormie.

Pogląd interfejsu Visual Studio Code, po lewej lista rozszerzeń, po prawej edycja pliku JavaScript

Sporo słyszałem głosów, że na początku wystarczy byle jaki edytor tekstu, nie ma sensu zawracać sobie głowy IDE, albo w ogóle nie poświęcać czasu na wybór edytora. Nie mogę się z tym do końca zgodzić. Z pewnością wybór środowiska do pisania kodu nie powinien być w całej nauce najważniejszy, jednak im lepsze narzędzie tym wygodniej i sprawniej będzie nam się pracowało. IDE może na początku przytłoczyć liczbą funkcji, które i tak w końcu będziesz chciał/musiał poznać. Rozumiem też, że wspomniany PhpStorm może być po prostu zbyt drogi i powiedziałbym nawet, że na samym początku, gdy jeszcze nie wiesz, czy Ci się to spodoba i będziesz się tym zajmował, nie ma sensu tyle płacić. Jeśli więc rozpoczniesz z jakimś sensownym edytorem, to myślę, że powinieneś być zadowolony. Docelowo wybrałbym i tak IDE, które wiele spraw ułatwi.

Przeglądarka internetowa

To w zasadzie dość oczywisty element całości, ale równie potrzebny (zakładając, że będziemy gdzieś później uruchamiali nasz kod przez serwer www, a nie interpreter w konsoli). Przypuszczalnie już masz ją na komputerze (w końcu jakoś czytasz ten kurs), ale gdyby zdarzyło się, że nie, to pobierz najnowszą aktualną wersję jakiejś z popularnych przeglądarek. Od siebie polecam Google Chrome, mi najwygodniej się z nią pracuje, również biorąc pod uwagę narzędzia deweloperskie wspomagające tworzenie stron.

Źródła obrazów: www.linuxmint.com/download.php, www.jetbrains.com/phpstorm, code.visualstudio.com.

Poprzednia lekcja Następna lekcja

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter

Komentarze